آنتی ویروس هایی که خود ویروس هستند

آنتی ویروس هایی که خود ویروس هستند

یکی از مهم ترین ابزاری که برای کامپیوترها وجود دارد آنتی ویروس ها هستند که می توانند از دستگاه کاربران در برابر خطرات فضای مجازی محافظت کنند.

با این که آنتی ویروس ها به بخشی ضروری برای کامپیوترها و سایر دستگاه ها تبدیل شده اند اما این ابزار گاه خود می توانند آسیب های بسیاری را برای دستگاه ها به همراه داشته باشند.

با این که در حال حاضر شرکت های بسیاری در زمینه تولید نرم افزارهای آنتی ویروس فعالیت می کنند اما تنها تعداد محدودی از آن ها هستند که توانسته اند در زمینه های بسیاری از دستگاه های الکترونیکی محافظت کنند. بسیاری از این شرکت ها نرم افزارهایی را وارد بازار کرده اند که با حجم بسیار زیاد به دستگاه آسیب وارد می کنند و باعث افت بازدهی آن می شوند

کاربران باید در هنگام انتخاب آنتی ویروس ها دقت داشته باشند تا نرم افزاری را انتخاب کنند که به سیستمشان آسیب وارد نکند و سرعت آن را بیش از اندازه کاهش ندهد، بسیاری از آنتی ویروس ها با اینکه می توانند با توان بسیاری از دستگاه ها محافظت کنند اما ممکن است در نهایت سرعت وسیله را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

Virus Detected

نکته دیگری که در هنگام نرم افزارهای ضد ویروس باید به آن دقت شود بدافزارهای است که خود را در کنار آنتی ویروس ها قرار داده اند و سعی می کنند با تبلیغاتی دروغین کاربران را به دانلود ترقیب کنند.

همانطور که برای هر محصولی (چه نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری) آزمون‌هایی وجود دارد که کیفیت و شایستگی آن را تعیین می‌کند، چنین سنجش‌هایی برای یک نرم‌افزار ضد ویروس هم وجود دارد. یکی از آزمون‌ها با نام آزمون DURCH شناخته می‌شود که نام آن سرواژه‌ای است که از حروف ابتدایی بخش‌های پنچگانهٔ این آزمون تشکیل شده‌اند. بنابر آزمون DURCH یک نرم‌افزار ضدویروس مناسب باید بتواند به نیازهای زیر پاسخ دهد:

آزمون درخواست (Demand):

باید بتواند هنگامی که می‌خواهید به یک پرونده یا صفحهٔ اینترنتی یا یک رایانامه دسترسی یابید، آن را بررسی کند.

آزمون به‌روزرسانی (Update):

به این معنی که نرم‌افزار باید بتواند در بازه‌های زمانی مشخص بانک اطلاعاتی خود که شامل امضای ویروس‌ها است را بروز کند.

آزمون واکنش (Respond):

اینکه نرم‌افزار بتواند تمامی رفتارهای منطقی در برخورد با یک ویروس را از خود نشان دهد. پروندهٔ آلوده را دوباره‌سازی و تمیز کند و یا آن را حذف نماید.

آزمون وارسی (Check):

باید بتواند تمام فایلها از نوع مختلف که می‌توانند محلی برای پنهان شدن ویروس باشند را کنترل کند.

آزمون اکتشاف (Heuristics):

به این معنی که نرم‌افزار باید با وجود نداشتن الگوی همهٔ ویروسها، بتواند خطر و احتمال وجود ویروس را تشخیص دهد. این رفتار نیازمند هوشمندی نسبی نرم‌افزار و استفادهٔ آن از روش‌های اکتشافی است.
از ان جایی که آنتی ویروس ها بخشی مهم از رایانه ها هستند کاربران باید سعی کنند تا نسخه اصلی آن ها را خریداری کنند تا بتوانند از تمامی امکانات نرم افزار بهره مند شوند.

image

متاسفانه در حال حاضر خرید آنتی ویروس های اصل در کشور ما چندان ساده نیست و هزینه گران آن ها باعث می شود تا افراد بسیاری به سراغ آن ها نروند اما هم چنان فروشندگانی هستند که با سوء استفاده از این موضوع آنتی ویروس های غیر اصل را با قیمت بالا به فروش می رسانند و بسیاری از مشتریان بدون این که از این موضوع آگاه باشند هزینه هنگفتی را بابت آن ها پرداخت می کنند.

کارشناسان به کاربران پیشنهاد کرده اند تا برای خرید آنتی ویروس ها تا حد امکان سعی کنند از فروشندگان واسطه استفاده نکنند، چرا که حتی این فروشندگان ممکن است در این نرم افزارها تغییراتی ایجاد کنند. به همین خاطر بهتر است کاربران برای تامین امنیت رایانه یا تلفن همراهشان از سایت های معتبر و رسمی استفاده کنند.

AtLink-Telegram-channel

AtLink Telegram channel

درج نظر

برای درج نظر باید وارد شوید